Ο «Σύλλογος Γονέων και Φίλων Αθλητών Α.Μ.Ε.Α» ιδρύθηκε το 2008 στην Θεσσαλονίκη. Σκοπός του συλλόγου είναι η καλυτέρευση της ζωής των αθλητών Α.Μ.Ε.Α, η αποφυγή του κοινωνικού αποκλεισμού τους, η καλλιέργεια του αθλητικού πνεύματος και η ανάπτυξη της κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξύ των αθλητών αλλά και με άλλα μέλη και φορείς της κοινωνίας. Ο σύλλογος πραγματοποιεί τους στόχους του με τη διοργάνωση αθλητικών αγώνων, διαλέξεων, ομιλιών κ.λ.π

Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

«Ασημένιος» ο Κυριακίδης

Το έκτο της μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου αθλητών με αναπηρία, που φιλοξενείται στο Κράιστσερτς, της Νέας Ζηλανδίας πανηγύρισε η Ελλάδα. Ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στη σφαίρα κατηγορίας F44/46, με βολή στα 14 μέτρα 12 εκατοστά, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και χάρισε στη χώρα μας ακόμη ένα μετάλλιο, μετά από αυτά των Σταθελάκου (2), Σταματουλά, Πρώτου και Κωνσταντινίδη.

Στο ακόντιο ανδρών (F57/58), ο Δημήτρης Ντομγκιόνι ήταν 4ος με 35 μέτρα 88 εκατοστά (στη δεύτερη προσπάθεια), ενώ στη σφαίρα γυναικών (F20), όπου είχαμε τριπλή ελληνική συμμετοχή, την καλύτερη θέση κατέλαβε η Ευαγγελία Ζίσκα, που κατετάγη 6η με 9 μέτρα 27 εκατοστά. Η Ζωή Μαντούδη στο ίδιο αγώνισμα ήταν 8η με 8.79μ. και η Βαλάσια Κυργιαβανάκη 9η με 8.38μ. Στο τριπλούν ανδρών (F46), ο Χρήστος Κουτούλιας ήταν 8ος στον τελικό με 12 μέτρα 45 εκατοστά, ενώ στον τελικό του δίσκου (F54/55/56) o Ηλίας Ναλμπάντης ήταν 9ος με 30 μέτρα 92 εκατοστά. Τέλος, ο Παναγιώτης Μανέτας αποκλείστηκε από τον τελικό των 400 μέτρων (Τ36), αφού κατετάγη 5ος στη β΄ προκριματική σειρά με 1:01.47.